Opýtali sme sa profesionálov z odboru, ako sa po zbere správne postarať o poľnohospodársku techniku, aby bola v 100 % kondícii na ďalšiu sezónu.
- Najčastejšie chyby v starostlivosti o poľnohospodárske stroje
- Základné kroky, ako sa postarať o stroj po zbere alebo po sezóne
- Príprava stroja na dlhšie odstavenie, napríklad na zimu
- Čo je vhodné urobiť naviac oproti základnej údržbe
- Do čoho sa vyplatí investovať
1) Najčastejšie chyby v starostlivosti o poľnohospodárske stroje
Možno ste už aj vy počuli niektoré z nasledujúcich tvrdení:
- „Po sezóne stačí stroj odstaviť v stave, v akom je. Nachystá sa až pred nasadením.“
- „Na údržbu stroja stačí len chvíľa, veď ide o neproduktívny čas.“
- „Stroj stačí vytiahnuť z garáže pár dní pred nasadením.“
- „S modernými strojmi môže jazdiť prakticky každý, aj tak bude stroj dosahovať maximálne výkony.“
Prax nám ukazuje, že to je presne naopak.
Správna starostlivosť o jednoúčelové (kombajn, balíkovač) i viacúčelové (traktory) stroje sa vždy vyplatí. Predlžuje životnosť, zefektívňuje chod a znižuje riziko poruchy alebo neočakávanej odstávky.
Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, je dôležitá spolupráca užívateľa alebo majiteľa stroja a servisnej organizácie. Na oboch stranách sú ľudia, naplánované práce, požiadavky a možnosti riešenia. Kľúčová je preto ochota dohodnúť sa.
2) Základné kroky, ako sa postarať o stroj po zbere alebo po sezóne
- Očistenie: Stroj je najprv nutné očistiť od mechanických nečistôt, ktoré by po čase mohli viesť ku korózii. Ideálne je čistenie tlakovým vzduchom, ktoré je aj najšetrnejšie, predovšetkým k elektronike dnešných strojov.
- Kontrola: Po kompletnom očistení aspoň vizuálne skontrolujte celý stroj kvôli prípadnému poškodeniu, netesnosti či opotrebeniu, ktoré mohli vzniknúť pri náročnom zbere, prípadne či nejaký diel nechýba.
- Nastavenie: Riaďte sa pokynmi v návode na obsluhu Vášho stroja týkajúcich sa nastavenia a výmeny prevádzkových kvapalín po určitom počte motohodín (Mth) v prevádzke.
- Údržba v servise: Nechajte celý stroj skontrolovať vo svojom servise na pravidelnej posezónnej prehliadke. Ihneď získate predstavu o jeho stave. Prípadné nedostatky, ktoré servis objaví, riešte s ohľadom na ich vplyv na ďalšiu prevádzku stroja, ideálne čo najskôr.
Po všetkých týchto krokoch zaparkujte stroj na suchom a vetranom mieste.
3) Príprava stroja na dlhšie odstavenie, napríklad na zimu
Presné inštrukcie, čo každý stroj vyžaduje pri uskladnení na dlhší čas, nájdete v návode na obsluhu. Obvykle zahŕňajú tieto kroky:
- Premazať všetky mazacie body. Aký typ oleja použiť pre jednotlivé časti zistíte v návode alebo v špeciálnom mazacom pláne.
- Skontrolovať stav, prípadne doplniť prevádzkové náplne. Nádrže na palivo a močovinu sa odporúča doplniť približne na polovicu objemu.
- Zabezpečiť stroj proti poškodeniu hlodavcami.
- Odpojiť batériu, ak to výrobca odporúča alebo povoľuje. Zabráni sa tak jej prípadnému úplnému vybitiu a tým aj možnej strate kapacity.
4) Čo je vhodné urobiť naviac oproti základnej údržbe
Skúsenosti z praxe nám opakovane potvrdili, že sa preventívne služby vyplatia. Dokážu včas odhaliť problémy, ktoré by mohli skončiť drahými opravami.
Sledujte stav svojich strojov pomocou analýzy oleja LubAnac a znížte riziko neplánovaných odstávok a s tým súvisiacich nákladov. Vďaka LubAnac získate priebežný prehľad o kondícii a stave jednotlivých komponentov stroja. Analýza oterových kovov vám pomôže odhaliť prípadné zvýšené opotrebenie pohyblivých častí motora. Takisto LubAnac zistí prípadný únik chladiacej kvapaliny do oleja, palivo v motorovom oleji alebo zvýšené množstvo sadzí, ktoré môže viesť k zaneseniu filtra pevných častíc (FAP). TotalEnergies ponúka LubAnac vo viac než 100 krajinách sveta vrátane Slovenska.
Ďalšie preventívne služby odborných firiem umožňujú kontrolovať prvky palivovej sústavy (injektory alebo vysokotlakové čerpadlá) a ložiská. Zmluvné servisy ponúkajú aj kontrolnú diagnostiku celých strojov na diaľku.
Vzhľadom na krátkodobé nasadenie techniky počas zberu a vysoké nároky na prevádzku je veľmi dôležité zvoliť kvalitné palivá, mazivá, močovinu a náhradné diely. Prípadné úspory na týchto položkách sa draho vrátia v podobe poruchy stroja v najmenej vhodnej chvíli.
5) Do čoho sa vyplatí investovať
Jednotlivé kroky údržby sa môžu pre každý stroj líšiť. Všeobecné zásady však platia pre všetky rovnako:
- Základom je dôkladná údržba strojov s použitím kvalitných osvedčených olejov, mazív a náhradných dielov. Predídete tak neočakávaným problémom a znížite náklady na neskoršie opravy.
- Rovnako dôležitá je správna obsluha strojov vyškolenými pracovníkmi, ktorá je nevyhnutná pre efektívnu prevádzku.
- Investícia do preventívnej kontroly a monitorovania strojov vrátane monitorovania stavu zariadenia na diaľku sa vyplatí vďaka rýchlejšiemu objaveniu porúch a optimalizácii prevádzky.
Riešenie TotalEnergies pre poľnohospodárstvo
Aby sme vám pomohli zaistiť spoľahlivosť strojov, ich maximálnu životnosť a výkon nielen pri zbere, ponúkame už 60 rokov špičkové mazivá radu Agri vyvinutá na míru pro zemědělství v spolupráci s výrobcami strojov.
Kompletný rad mazív Agri pre poľnohospodárstvo a lesníctvo pokrýva všetky aplikácie: od motorov, prevodoviek a náprav cez hydrauliku, plastické mazivá, chladiace kvapaliny až po mazivá pre reťazové píly.
Je k dispozícii aj v biologicky odbúrateľnom variante, kde takisto exkluzívne ponúkame oleje pre motory, prevodovky, nápravy či motorové píly vrátane plastických mazív a hydraulických kvapalín. Tieto produkty spĺňajú všetky zákonné normy pre prácu v chránenej oblasti a umožňujú pracovať napríklad v ekologickom poľnohospodárstve. V porovnaní s konvenčnými olejmi dosahujú rovnaký alebo lepší výkon.
Pozrite sa na kompletnú ponuku mazív Agri.
Dátum vydania: 2. 11. 2022