Skip to content

Asfalt Azalt AP® so zvýšenou priľnavosťou proti účinkom vody

Radi by sme vás informovali o projekte spoločnosti TotalEnergies týkajúcom sa cestných asfaltov aditívovaných priľnavostnou prísadou.

V rámci propagácie tohoto technického riešenia sme pripravili projekt na podporu dodávok cestných asfaltov, do ktorých sa blenduje priľnavostné aditívum v podmienkach in-line výroby.

Na základe výsledkov z laboratórií spoločnosti TotalEnergies sme presvedčení, že optimálne zamiešanie aditíva do zmesi so spojivom je zásadné pre zvýšenie priľnavosti ku kamenivu.

Asfaltová zmes je zložená z kameniva a približne 4 – 7 % asfaltového spojiva, ktorého vlastnosti sú pre správanie a životný cyklus vozovky rozhodujúce. Veľmi významnou vlastnosťou asfaltového spojiva je adhézia, tzn. priľnavosť k povrchu kameniva. Zlepšenie adhéznych vlastností asfaltového spojiva obohatením priľnavostnou prísadou zaistí lepšiu odolnosť voči negatívnym vplyvom vody na vozovku. Prítomnosť vody vo vozovke spôsobuje odlúčenie asfaltového spojiva od kameniva a vedie ku vzniku napr. trhlín a deformácií.

Adhézne promotéry sú kationické povrchovo aktívne látky, ktorých molekuly sa svojím kladne nabitým hydrofilným koncom naviažu na záporne nabité centrá povrchu kameniva a svojou hydrofóbnou a oleofilnou uhľovodíkovou časťou molekuly ukotvia v asfaltovom spojive. Priľnavostná prísada slúži teda ako most či lepidlo medzi asfaltovým spojivom a kamenivom, čím dochádza ku zvýšeniu odolnosti proti prenikaniu vody a jej negatívnym účinkom.

Na základe výsledkov z laboratórií spoločnosti TotalEnergies sme presvedčení, že optimálne zamiešanie aditíva do zmesi so spojivom je zásadné pre zvýšenie priľnavosti ku kamenivu. Do cestného asfaltového spojiva sa priľnavostné aditívum intenzívne zamiešava v podmienkach in-line výroby.

Výhody dodávok už aditívovaného spojiva

  • intenzívne zapracovanie aditíva výrazné zvýši priľnavosť na všetkých styčných plochách asfaltu a kameniva,
  • žiadne technické úpravy zariadenia v obaľovni,
  • zlepšenie internej logistiky – žiadna manipulácia a skladovanie prísad,
  • zníženie celkových nákladov a zvýšenie efektívnosti využitia zariadenia na obaľovniach.

Aditívované asfaltové spojivá Azalt AP® sú určené na použitie v obrusných, ložných a podkladových vrstvách hutnených zmesí, pre liate asfalty a pre vodohospodárske stavby. Tieto asfalty ponúkame v gradáciách Azalt 30/45 AP, Azalt 35/50 AP, Azalt 50/70 AP a Azalt 70/100 AP.

V prípade záujmu nás prosím kontaktujte. Radi vám dodáme vzorku vo veľkosti 0,5 – 50 kg a zašleme ďalšie podklady. Kompletný rad cestných asfaltov Azalt AP® zodpovedá požiadavkám normy pre cestné asfalty EN 12591.

 

Porovnanie asfaltu Azalt AP®

Zaregistrujte sa pre odber NEWSLETTERU!

A získajte to najzaujímavejšie zo sveta TotalEnergies

PRÁVNE UPOZORNENIE

Všetky informácie o ochrane osobných údajov nájdete na stránke Zásady spracúvania osobných údajov a cookies.

As part of the website and in accordance with the regulations on the protection of personal data, TotalEnergies, as data controller, processes your personal data such as your email address for the purpose of sending you our newsletter on the basis of our legitimate interest. Your data is kept for the duration of your subscription to our newsletter. In order to carry out the processing mentioned above, the data collected is only accessible to the site administrator and IT service providers. In accordance with the regulations in force, you have the right to access, rectify, delete your data, post-mortem directives and may also request the limitation of the processing. You also have the right to exercise your rights and ask us about the processing of your personal data by contacting [email protected] If, after contacting us, you feel that your rights are not being respected, you can submit a complaint to the competent supervisory authority. To find out more about the management of your data and your rights, please refer to the site's personal data and tracker charter.