Skip to content

Asfalt Azalt AP® so zvýšenou priľnavosťou proti účinkom vody

Radi by sme vás informovali o projekte spoločnosti TotalEnergies týkajúcom sa cestných asfaltov aditívovaných priľnavostnou prísadou.

V rámci propagácie tohoto technického riešenia sme pripravili projekt na podporu dodávok cestných asfaltov, do ktorých sa blenduje priľnavostné aditívum v podmienkach in-line výroby.

Na základe výsledkov z laboratórií spoločnosti TotalEnergies sme presvedčení, že optimálne zamiešanie aditíva do zmesi so spojivom je zásadné pre zvýšenie priľnavosti ku kamenivu.

Asfaltová zmes je zložená z kameniva a približne 4 – 7 % asfaltového spojiva, ktorého vlastnosti sú pre správanie a životný cyklus vozovky rozhodujúce. Veľmi významnou vlastnosťou asfaltového spojiva je adhézia, tzn. priľnavosť k povrchu kameniva. Zlepšenie adhéznych vlastností asfaltového spojiva obohatením priľnavostnou prísadou zaistí lepšiu odolnosť voči negatívnym vplyvom vody na vozovku. Prítomnosť vody vo vozovke spôsobuje odlúčenie asfaltového spojiva od kameniva a vedie ku vzniku napr. trhlín a deformácií.

Adhézne promotéry sú kationické povrchovo aktívne látky, ktorých molekuly sa svojím kladne nabitým hydrofilným koncom naviažu na záporne nabité centrá povrchu kameniva a svojou hydrofóbnou a oleofilnou uhľovodíkovou časťou molekuly ukotvia v asfaltovom spojive. Priľnavostná prísada slúži teda ako most či lepidlo medzi asfaltovým spojivom a kamenivom, čím dochádza ku zvýšeniu odolnosti proti prenikaniu vody a jej negatívnym účinkom.

Na základe výsledkov z laboratórií spoločnosti TotalEnergies sme presvedčení, že optimálne zamiešanie aditíva do zmesi so spojivom je zásadné pre zvýšenie priľnavosti ku kamenivu. Do cestného asfaltového spojiva sa priľnavostné aditívum intenzívne zamiešava v podmienkach in-line výroby.

Výhody dodávok už aditívovaného spojiva

  • intenzívne zapracovanie aditíva výrazné zvýši priľnavosť na všetkých styčných plochách asfaltu a kameniva,
  • žiadne technické úpravy zariadenia v obaľovni,
  • zlepšenie internej logistiky – žiadna manipulácia a skladovanie prísad,
  • zníženie celkových nákladov a zvýšenie efektívnosti využitia zariadenia na obaľovniach.

Aditívované asfaltové spojivá Azalt AP® sú určené na použitie v obrusných, ložných a podkladových vrstvách hutnených zmesí, pre liate asfalty a pre vodohospodárske stavby. Tieto asfalty ponúkame v gradáciách Azalt 30/45 AP, Azalt 35/50 AP, Azalt 50/70 AP a Azalt 70/100 AP.

V prípade záujmu nás prosím kontaktujte. Radi vám dodáme vzorku vo veľkosti 0,5 – 50 kg a zašleme ďalšie podklady. Kompletný rad cestných asfaltov Azalt AP® zodpovedá požiadavkám normy pre cestné asfalty EN 12591.

 

Porovnanie asfaltu Azalt AP®

Zaregistrujte sa pre odber NEWSLETTERU!

A získajte to najzaujímavejšie zo sveta TotalEnergies

PRÁVNE UPOZORNENIE

Chcem sa prihlásiť sa na odber Newslettera a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu Newslettera je možné sa kedykoľvek odhlásiť tu alebo prostredníctvom odkazu v zaslanom Newsletteri.